Czołgi: Strona 2 - Pancerni.net Czołgi: Strona 2 - Pancerni.net
Pancerni.net
środa, 12 grudzień 2018
Start arrow Czołgi
Czołgi PDF E-mail

Armia amerykańska używała kilku typów czołgów. Najbardziej znanym z nich jest M4 Sherman, opracowany w 1940 roku. Początkowo miał masę 31 ton i krótkolufową armatę kalibru 75 mm o średniej skuteczności; pod koniec wojny pojawiły się wersje z armatami: długolufową kalibru 76 mm, 90 mm a nawet, w wersji "Jumbo" krótkolufową kaliber 105 mm. Zaletą tego czołgu była łatwość jego masowej produkcji i bardzo wysoka niezawodność. W trakcie wojny powstało ich około 45 tysięcy.

Pomimo zmian, zachodzących w doktrynach wojennych, pomimo licznych groźnych środków niszczenia "tanków" - czołg wciąż zajmuje kluczową pozycję w arsenałach sił zbrojnych.  Obecnie na uzbrojeniu armii świata znajduje się wiele typów tych pojazdów. Część z nich stanowią konstrukcje wiekowe - w starciu z najnowszymi Abramsami, czy też Challengerami, nie mają najmniejszych szans (vide "Pustynna Burza"). Jednakże w lokalnych wojnach zbrojnych, nawet starutki T-34 potrafi budzić respekt (podczas konfliktów na Bałkanach zdejmowano muzealne czołgi z postumentów i wykorzystywano je bojowo). Okres powojenny przyniósł ze sobą na początku zastój nowych konstrukcji, co najwyżej dokańczanie starych i dalekie ich udoskonalanie tak jak np. radziecki T-54, którego wersja rozwojowa T-55 była produkowana do roku 1981. Nowe impulsy pojawiły się w latach sześćdziesiątych. W tym okresie zanikł definitywnie podział na czołgi lekkie, średnie i ciężkie, a za to wykształciła się koncepcja MBT – Main Battle Tank – czołgu podstawowego. Wtedy pojawiły się i weszły do masowego użycia nowe wynalazki zasadniczo zmieniające wygląd pola bitwy. Pierwsze śmigłowce bojowe i PPK, czyli Przeciwpancerne Pociski Kierowane – rakiety przeciwpancerne. Na początku kierowanie było przewodowe z czasem użyto lasera jako środka naprowadzającego. Wtedy Armia Radziecka wprowadziła czołgi T-62 z armatami o gładkim, zamiast dotychczas stosowanego gwintowanego, przewodem lufy. Stabilizacja armat, na początku tylko w pionie, potem także w poziomie stała się normą. W latach 70. nastąpił gwałtowny skok w technice, pojawiły się nowe rodzaje pancerzy niestalowych, termowizory, dalmierze laserowe określające odległość z dokładnością do kilku centymetrów oraz... nowe rodzaje środków przeciwpancernych.

Generacje czołgów
Czołgi powojenne dzieli się obecnie na trzy generacje:

Pierwsza generacja to czołgi powstałe bezpośrednio po II wojnie światowej. Należą do niej T-54, mający 35 ton, 180 mm pancerz czołowy i niestabilizowaną armatę kalibru 100 mm; systemy prowadzenia ognia są mało skuteczne. Jego odpowiednikiem jest amerykański M-47 z niestabilizowaną armatą kalibru 90 mm i podobnym zestawem celowników.

czołgi I generacji:

    * A41 Centurion
    * FV214 Conqueror
    * M103
    * M47/48
    * T-54
    * T-55
    * T-10

Druga generacja to czołgi mające już udoskonalone, w stosunku do poprzedników, przyrządy celownicze, wprowadzono wtedy po raz pierwszy celowniki laserowe, i pociski APFSDS. Do tej generacji należą czołgi T-55, w wersji AM (zmodernizowane, wyposażone w system kierowania ogniem MERIDA oraz dodatkowe opancerzenie kadłuba i wieży), T-62 – pierwszy w ogóle czołg II generacji, pierwszy z gładkolufową stabilizowaną armatą kalibru 115 mm i 240 mm pancerzem czołowym. Jego potencjalny przeciwnik amerykański M-60 miał armatę gwintowaną kalibru 105 mm, brytyjską L-7, produkowaną na licencji w USA pod nazwą M-68. Była ona wówczas standardową armatą we wszystkich armiach NATO. Także brytyjskie czołgi Chieftain z armatą o kalibrze 120 mm były klasycznymi przykładami czołgów drugiej generacji. W tym okresie standardem stało się montowanie bocznych ekranów przeciwkumulacyjnych, aby przeciwdziałać nasyceniu kumulacyjnymi środkami przeciwpancernymi (np. granatniki przeciwpancerne) będącymi na wyposażeniu piechoty.

czołgi II generacji:

    * AMX-30
    * Chieftain
    * Leopard 1
    * M-60
    * Pz61
    * Strv 103
    * T-62


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.