T-90 [Rosja]: Strona 3 - Pancerni.net T-90 [Rosja]: Strona 3 - Pancerni.net
Pancerni.net
środa, 23 styczeń 2019
Start arrow Czołgi arrow T-90 [Rosja]
T-90 [Rosja] PDF E-mail

Warianty czołgu T-90

T-90S
Znakiem czasu jest fakt, że już w uchwale rządu FR o przyjęciu do uzbrojenia czołgu T -90 znalazł się zapis o rozpoczęciu produkcji jego eksportowej wersji - T-90S. Czym różnią się te dwa wozy bojowe? Porównując charakterystyki czołgów wydaje się zmiany w stosunku do bazowego T -90 są raczej niewielkie, niemniej różnice takie występują.

Od razu należy powiedzieć, że T-905 może występować w różnych modyfikacjach, których kompletacja zależy od wymagań i zasobności budżetu zamawiającego. Na przykład na czołgach T-90S dostarczanych do Indii nie jest montowany kompleks przeciwdziałania Sztora-1. Jeśli nie jest montowana Sztora, nie ma potrzeby instalowania także innych towarzyszących jej urządzeń. Brak Sztory powoduje, że na miejscu jej elementów znajdujących się na wieży czołgu, montuje się dodatkowe elementy pancerza reaktywnego, a wyrzutnie granatów dymnych systemu Tucza montowane są pod kątem 45° a nie 15°.

Jeśli seryjne czołgi dla Armii Rosyjskiej trafiają do jednostek z pełnym kompletem wyposażenia, zgodnym z zatwierdzoną dokumentacją techniczną, to T-90S dla każdego odbiorcy wyposażane są oddzielnie, zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną przez klienta. Jest to zasadnicza różnica pomiędzyT-90 i T-90S. Nie jest wykluczone, że występują również inne zmiany w konstrukcji (np. opancerzeniu), ale informacji na ten temat dotychczas nie ujawniono.

T-90 i T-90S ostatnich serii
Jedną z cech konstrukcji czołgu T-90 jest ich wysoka podatność modernizacyjna, dlatego też - pomimo stosunkowo krótkiego okresu, jaki upłynął od wprowadzenia wozu do uzbrojenia - KB UWZ, kierowane dziś przez Władimira Dominina (przejął on szefostwo biura po zmarłym w 1999 r. W. Potkinie), stale prowadzi prace mające na celu poprawę charakterystyk bojowych i eksploatacyjnych "dziewięćdziesiątki".

W roku 2000, na wystawie Ural Expo Arms w Niżnim Tagile, został zademonstrowany po raz pierwszy nowy wariant T-90. Z zewnątrz różnił się on od swego poprzednika drobnoogniwowymi gąsienicami z równoległym gumowo-metalowym sworzniem, podobnymi do stosowanych wcześniej w wozach T-64 (w przypadku tego wozu od lat 60.) i T -80.

Zmodernizowany czołg otrzymał również nowy, silniejszy silnik W-92S2 o mocy 736 kW/1000 KM. W związku z zastosowaniem nowej jednostki napędowej zmieniono kształt rury wydechowej, która jest owalna. Wóz otrzymał nową wieżę - spawaną, a nie odlewaną jak na czołgach starszych serii.

Standardowo na tej modyfikacji jest montowany termowizyjny kompleks celowniczy (dla wersji T-90S jest on montowany opcjonalnie), który znacznie zwiększa możliwości identyfikacji i zwalczania celów w nocy oraz w warunkach słabej widoczności.

Jesienią 2001 r. UWZ, z okazji rocznicy powstania Uralwagonzawoda, zademonstrował na fabrycznym poligonie czołg T-90, który bez przygotowania pokonał bród o głębokości 1,8 m. Po wyjściu wozu na brzeg wentylatory systemu chłodzenia wyrzucały z przedziału napędowego fontanny wody. Wskazuje to na fakt zainstalowania w czołgach T-90 najnowszych serii systemu pokonywania głębokich brodów bez przygotowania, podobnego do wykorzystywanego już wiele lat wcześniej w czołgach T-64A. W niektórych źródłach czołg taki jest określany jako T-90M, chociaż oznaczenie takie nie występuje na razie w oficjalnej dokumentacji.

W ostatnich latach opracowano także dla czołgu T-90 125 mm armatę posiadającą system kontrolujący krzywiznę lufy. Na życzenie zamawiającego eksportowy wariant czołgu może być uzbrojony w armatę gładkolufową kalibru 120 mm, Również opracowaną przez rosyjskich konstruktorów, która może prowadzić ogień standardową amunicją NATO.

Czołgi dowódcze T-90K i T-90SK
T-90K iT-90SK są wersjami czołgówT-90 i T-90S, przeznaczonymi do wypełniania funkcji dowodzenia podporządkowanymi pododdziałami, zapewnienia łączności z wyższymi szczeblami dowodzenia, a także prowadzenia działań bojowych w składzie jednostek i pododdziałów i elastycznego dowodzenia nimi, tak w dzień, jak i w nocy.

Zasadnicze charakterystyki czołgów dowódczych nie odbiegają od parametrów bazowych wozów T-90 i T-90S. Jednostka napędowa, transmisja, układ jezdny, uzbrojenie, przyrządy kierowania ogniem, osłona pancerna, system ogrzewania, wyposażenie do pokonywania przeszkód wodnych po dnie, samookopywania itd., pozostały bez zmian. Dodatkowo jednak wozy te otrzymały wyposażenie specjalne, zabezpieczające możliwość realizacji zadań dowodzenia i kierowania wojskami. W jego skład wchodzi: radiostacja krótkofalowa R- 16350K (R- 1 63-25U), anteny prętowe, komplet anten KF do rozwinięcia na 11-metrowym, teleskopowym maszcie; czołgowa aparatura nawigacyjna TNA-4-3 oraz busola artyleryjska PAB-2M; dodatkowy agregat prądotwórczy AB- 1-P/28,5-W-U o mocy 1 kW.


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.