BMP-2 [ZSRR] - Pancerni.net BMP-2 [ZSRR] - Pancerni.net
Pancerni.net
środa, 23 styczeń 2019
BMP-2 [ZSRR] PDF E-mail
ImageBMP 2 (Bojewaja Maszyna Piechoty) bojowy wóz piechoty, został opracowany pod koniec lat siedemdziesiątych. Do armii ZSRR nowe bojowe wozy piechoty zaczęły trafiać na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Ogólny układ konstrukcyjny BMP 2 nawiązuje do poprzednika BMP 1, w przedniej części przedział kierowania i napędowy, za nimi bojowy oraz ostatni desantowy w tylniej części. Praktycznie kadłub BMP 2 jest identyczny jak w BMP 1, dokonano tylko niewielkich zmian. Bardzo duże zmiany natomiast dotyczą uzbrojenia. Zastosowano nową dwuosobową, większą wierzę w której zamontowano szybko szczelne działko. Kadłub pojazdu wykonano z płyt pancernych, walcowanych, łączonych metodą spawania. Przednie płyty kadłuba o grubości 30 mm są silnie nachylone, co sprzyja rykoszetowi uderzających pocisków. Pozostałe płyty są cięższe i nie są tak silnie nachylone.

Załogę pojazdu stanowi dowódca i działonowy (w obrotowej wierzy) oraz kierowca umieszczony z przodu pojazdu po lewej stronie, obok przedziału silnikowego. Do obserwacji wykorzystuje on trzy peryskopy, środkowy w nocy można wymienić na noktowizor aktywny. Dodatkowo pojazd przewozi siedmiu żołnierzy desantu. Sześciu z nich ma swoje miejsca z tyłu pojazdu, w przedziale desantowym. Siedzą wzdłuż osi pojazdu plecami do siebie. Do dyspozycji mają otwory strzelnicze (po dwa w każdym boku oraz jeden w tylnich drzwiach). Swoje miejsca zajmują przez dwuskrzydłowe drzwi w tylnej ścianie pojazdu lub dwa włazy w stropie. Siódmy żołnierz desantu ma swoje miejsce za stanowiskiem kierowcy.

Uzbrojenie wozu umieszczono w obrotowej wierzy. Stanowi je automatyczna, szybkostrzelna armata 2 A 42 kalibru 30 mm. Zakres naprowadzania w płaszczyźnie poziomej wynosi 360o, a w płaszczyźnie pionowej od -5o do +74o. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach. Z armatą sprzężono karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Zapas amunicji wynosi 500 sztuk do armaty i 2000 sztuk do karabinu maszynowego. Na wieży BMP 2 zamontowano wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9 M 113 KONKURS oraz wyrzutnie granatów dymnych. Nowe przyrządy celownicze umożliwiają prowadzenie ognia zarówno przez działonowego jak i przez dowódcę.

Do napędu BMP 2 zastosowano sześciocylindrowy, wolnossący, widlasty silnik UTD 20, osiągający moc 221 kW (320 KM) przy 2600 obr/min. Współczynnik mocy jednostkowej wynosi 15.8 kW/t. W układzie przeniesienia napędu zastosowano mechaniczną skrzynię biegów o pięciu przełożeniach do przodu i jednym wstecznym.

ImageZawieszenie BMP 2 składa się z dwunastu kół zawieszonych na wahaczach. Elementami sprężystymi są wałki skrętne. Pierwsza, druga i ostatnia para zawieszeń wyposażona jest w amortyzatory teleskopowe. Koła nośne posiadają bandaż gumowy oraz wewnątrz komorę powietrzną zwiększającą siłę wyporu. Koła napędowe znajdują się z przodu pojazdu, napinające z tyłu kadłuba. Górny odcinek każdej gąsienicy ukryty jest pod osłonami i spoczywa na trzech rolkach podtrzymujących.

BMP 2 jest pojazdem pływającym, w wodzie napęd zapewniają przewijające się gąsienice. Pojazd wyposażono też w układ aktywnej obserwacji nocnej, układ przeciwpożarowy oraz układ ochrony przed bronią masowego rażenia.

Oprócz standardowego bojowego wozu piechoty, na bazie BMP 2 budowano także wersje specjalne:
BMP 2D: wóz z dodatkowym opancerzeniem boków kadłuba oraz wieży.
BMP 2K: wóz dowodzenia z rozbudowanymi środkami łączności
BMP 2 MPS: przystosowany do montażu trałów przeciwminowych KMT 8 i KMT 10.
BRM 2: wóz rozpoznawczy z dodatkowym, specjalistycznym wyposażeniem.

BMP 2 pod koniec lat osiemdziesiątych, jako BWP 2, został przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego. Miał stać się podstawowym środkiem transportu piechoty zastępującym BWP 1. Jednak problemy ekonomiczne naszego kraju spowodowały że zdołano zakupić tylko 60 sztuk tych wozów. W połowie lat dziewięćdziesiątych te nieliczne egzemplarze sprzedano do Angolii.
BMP 2 znajduje się na wyposażeniu armii: Afganistanu, Algierii(230), Czech(200), Finlandii(100), Indii, Iraku, Kuwejtu, Rosji i Słowacji(100).


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.